Yaşam Hakkı İçin Teşekkürler (!)

Haftalardır Tv haber bültenlerini izlerken kasık bağı gibi gerilmekten içimiz daraldı. Hafakanlar (yürek çarpıntıları) bastı.

24 Haziran Seçimleri için yürütülen kampanyalardaki “düzey”i serinkanlılıkla karşılamak hiç kolay değil.

Son olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın adından “Atatürk’ü Anma”yı çıkaran AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; bu kez de miting için kente gelen Meral Akşener’in konvoyunun önünü, çöp kamyonu ile kesip bir süre geçit vermedi. Belediye başkanı ise bunu ‘tamamen güvenlik amaçlı’ yaptıklarını söyleyip Akşener’i Gazianteplilerden özür dilemeye çağırdı.

Doğrusu, ülkemizde kimin, kimlerden ve neden özür dilemesi gerektiği konusunda kafalar o denli karıştırıldı ki neredeyse yaşam hakkı tanıdıkları (!) için birileri bizden teşekkür bekliyor gibi!

Aslında, söz konusu belediyece yanlış anlaşılma olabilir; en üst düzeyden bir siyasetçimiz “çöp” benzetmesini, Cumhurbaşkanı adayı Akşener’in İYİ Parti’si için değil, “Cehape” için yapmıştı!

TAHAMMÜLSÜZLÜK

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı İnce ile birlikte Akşener’in yükselişi karşısındaki hırçınlık, giderek “Bunlar hem FETÖ’cü hem de PKK destekçisi!” gibi, biraz olsun vicdan ve sağduyu sahibi iktidar yanlılarına bile el insaf dedirtecek suçlamalara varabildi.

İktidarın belediye görevlilerince rakip partilerin kampanya afişlerinin sökülmesi, elli metre ötede kendi partisinin seçim çadırı dururken “Bunlar yasa dışı!” denilerek muhalif çadırlarının yerle bir edilmesi… cabası!

Egemen siyasetçilerin, kendilerini doğru dürüst savunamaz, analitik (çözümlemeci) düşünceyle strateji üretemez duruma düştükleri çok açık.

Haydi, hayırlısı!..

GAZETECİYE TOKAT

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın, Şanlıurfa Belediye Başkanı olduğu 2009 yılına ait bir video görüntüsü, günlerdir sosyal medyayı sallıyor! Görüntüde, DHA kameramanı Ömer Pınar, Fakıbaba’ya bir iş hanında yaşanan olayı soruyor: “Korumalarınızın silah çektiği iddiası hakkında bir şey diyecek misiniz?

Bu masumane soruya sinirlenen Fakıbaba, kameramanı önce tokatlıyor, sonra da boğazına sarılıyor. Ardından, başkanın adamları darp, tehdit ve hakareti sürdürüyor: “Başlatma görevinden!”

Gazetecileri şamar oğlanı gibi gören yetkili – yetkisiz tüm ‘şahsiyetlere’ anımsatmakta yarar var:

Bıldır yediğiniz hurmalar, üzerinden dokuz yıl da geçse sizi tırmalar!

“MAHSUNUZ” (!)

 Foks TV, 16 Mayıs 2018 günkü ana haber bülteninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere resmî ziyaretinden dönüş haberini verdi. Erdoğan uçakta, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto eden Filistinlerden 59’unun İsrail askerlerince şehit edilmesi, iki bin 771’inin yaralanması karşısında üzüntüsünü dile getirmişti. Cumhurbaşkanı’nın bu sözü Foks TV ekranına şöyle yazıldı:

“Mahsunuz.”

Arapça “hısn” kökünden gelen “mahsun”; sıkı koruma altına alınmış, demek.

Yukarıdaki sözün doğrusu ise yine Arapça “hüzn” kökünden gelen “mahzun” (üzüntülü).

GRAM GRAM ‘EPİGRAM’

Boşuna arama hisse / Fıkra kısa: / Temel general olmuş / Hoptirinam ülkesinde!