Şeker ile Nane

Dünya, mucizelerle dolu. Sanki soluk almamız bile mucize. Özellikle de 2017 Türkiye’sinde! İster insan ol, ister herhangi bir canlı…

Komşunun iki köpeği var; Şeker ile Nane. Sahipleri olan genç çiftten, daha çok ‘baba’ gezdiriyor ikiliyi. Bir hayvan barınağından aldıkları Nane, Şeker’in yanında minicik kalıyor. ‘Poposu yere yakın olandan kork!’ dedirten cinsten, yaygaracı mı yaygaracı! Beklenmedik anda, bilmediğiniz nedenle, el kadar bedenden nasıl çıktığını anlayamadığınız güçlü bir sesle çemkirip yüreğinizi ağzınıza getirebiliyor. Ama, ‘ailenin dört bireyi’ beraberce sokağa çıkmışlarsa üçü, alışveriş etmekte olan ‘anne’yi sakince bekliyorlar. Menfaat dünyası!

Şeker, adı gibi bir köpek. Yalnızca çok yakınından uçan kuşlara havlıyor. Sarı renkli taksi görünce ise çıldırıyor! Genç çift, Şeker’i sokakta ölmek üzereyken bulup tedavi ettirmiş, sahiplenmiş. Eski sahibi, Sarıyer’den Levent’e götürüp terk etmiş Şeker’i. Belki de sarı renkli bir taksiyle… Şeker, geri dönmüş. Ama, sahibince yine reddedilmiş… Genç çift, Şeker’i bulup veterinere götürdüğünde dehşete düşmüş; çekilen röntgen filmi, Şeker’in üzerine av tüfeğiyle ateş edildiğini, vücudunda birçok saçma bulunduğunu gösteriyormuş. Ne var ki saçmaların ameliyatla çıkarılması riskli görülmüş. Ve, bir süre sonra ne olmuş biliyor musunuz? Genç çiftin yarattığı sevgi ortamında mutlu olan Şeker‘in bünyesi, saçmaların çevresinde birer yağ dokusu oluşturup onları zararsız kılmış.

Ki bu hiç saçma değil!

Kıssadan hisse:

Çıkmayan candan umut kesilmez. Medyanın oksijeninin sanki her gün biraz daha kısıldığı 2017 Türkiye’sinde çırpınarak yaşamaya çabalıyor olsak da enseyi karartmamamız gerekiyor.

VİRGÜLÜN ÖNEMİ

Başlıkta, sözcüklerin arasına ‘noktalama imi’ konulmaz mı? Medyamızdaki yaygın alışkanlık, konulmayacağı yönündedir. Ama bizce, gerektiği yerde mutlaka konulmalı. Yoksa, Halk TV’nin 8 Ağustos günkü haber bültenlerinde, aşağıdaki KJ’nin ekranda defalarca yinelenmesiyle düşülen tatsız duruma düşebiliriz:

“CHP Genel Başkan Yrd. Yılmaz Erdoğan’a Seslendi

Musul Meselesinde de Başkomutan Ol”

Halk TV’ci meslektaşlarımız başlıkta (Öztürk) Yılmaz’dan sonra virgül koymayınca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yerine, tiyatrocu Yılmaz Erdoğan’ın ‘Musul meselesinde başkomutan olması’ isteniyor gibi garip ötesi bir anlam kayması ortaya çıkıvermiş!

yilmaz….

.

GRAM GRAM ‘EPİGRAM’

Elbet bir sabahı var / Karanlık gecenin muştusu / Borçlu olduğu halkına / Fener tutan her aydına / Saplayarak bıçağını / Nereye kadar gidebilir ki / Amok koşucusu!