Sarsıcı Haberler

Meslekteki ustalarımız, muhabirken yazdığımız, haber merkezinin ‘akvaryum’una (!) terfi edince de okuyup değerlendirdiğimiz haberlere hep ‘çarpıcı başlık’ atmamızı isterlerdi bizden. Belli ölçüde abartı bile içerse…

Sanırız, toplumun biraz ‘ağır kanlı’ olup olaylara geç tepki verdiğine, dolayısıyla da okura bir şeyleri anlatabilmek için onu omuzlarımızdan tutup ‘sarsmamız’ gereğine inanırlardı.

Bu yüzden söz konusu başlıklara ‘çarpıcı’ değil de ‘sarsıcı’ demek daha doğru belki.

NASIL BİR ÜLKE OLDUK!

Günümüz Türkiye’sinde ise her gün tsunami benzeri ‘şok dalgaları’ yaşanıyor. Haberler ne sarsıcı ne de abartılı başlık gerektiriyor. En sade, süssüz, basit biçimde sunsanız bile sıradan insanı hop oturtup hop kaldırtacak cinsten.

* Adalet Bakanı, “Türkiye cezaevlerinde, salt gazetecilik yaptı diye tutuklu hiç kimse yok.” diyebiliyor. Kadri Gürsel terorist mi, kendi canıyla boğuşan Hüsnü Mahalli katil mi, karikatürist Musa Kart dolandırıcı mı Sayın Bakan?

* Meclis’teki Anayasa değişikliği görüşmelerinde de hukuksuzluğun bini bir para. Anayasa hükmüne karşın göstere göstere ‘açık oy’ kullanan Sağlık Bakanı, kendisini uyaran CHP’lilere “Suç işliyorum ulan, sana mı soracağım!” derken yüce Meclis’i inletti.

* AKP Grup Başkanvekili Elitaş, CHP’li Fatma Hürriyet Kaplan’a fiziksel saldırıda bulundu. Kadın vekil kendisini kınayınca da onu ‘halka havale’ etmez mi!

* Bir AKP’li vekil, yine Meclis görüşmeleri (!) sırasında, bir CHP’li tarafından ‘dizinden ısırıldığını’ öne sürdü. Tıbben olanaksız bu sözde olayı kullanan, biri “hukukçu” AKP’li birkaç kadın vekil, “Köpek giremez” yazılı döviz açtılar. Köpek kim? Kadın zarafetiyle, nezaketiyle bağdaşır bir slogan mı bu?

* AKP Bursa Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Aydın, “Anayasanın ilk dört maddesi değiştirilebilir.” dedi. Yani, “Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyetiyle, bayrağımızla, anadilimiz Türkçeyle…” ilgili maddeler. Bu arkadaş da “hukukçu”ymuş!

* Aydın’a tepkiler üzerine Başbakan, “Anayasa’nın ilk dört maddesini değiştirmeyeceğiz.” dedi. Aynı gün, okullarda Atatürkçülüğün sosyal bilimler, İnönü’nün -II. Dünya Savaşı ile ilgili- tarih, Darwin’in “Evrim Kuramı”nın biyoloji ders izlencelerinden çıkarıldığı, medyada yer aldı.

‘Yapacakları, yaptıklarından belli’ iktidarın, baştan sona ‘antidemokratik anayasa’sına, tüm demokratik haklarımızı kullanarak karşı çıkmak, hepimiz için tarihsel görevdir.

 GRAM GRAM ‘EPİGRAM’

Ortak olmuş da / Numan kurtulmuş! / AKP’nin aşına / Darısı… / Devlet Bey’in başına!