Palto

Üç gün sonra yeni bir yıl başlayacak.

Yaşlı gezegenimiz, üçüncü milenyumdaki 17’nci yılına girecek.

Karlı kış, bir yönüyle kartpostal güzelliğini gözler önüne seriyor.

Sıcacık odanız, çam ağaçlarıyla kaplı bir yükseltiye, parka, bahçeye açılıyorsa beyaz gelinliğine bürünmüş doğa sizi içine alıveriyor.

Elbette özgürseniz.

Yoksa ‘içeriye’ atılmasına hiçbirimizin anlam veremediği gazeteci Kadri Gürsel’in soğuktan korunması için eşi tarafından getirilen ‘palto’ya, cezaevi yönetiminin -düğmelerini bahane ederek- izin vermediğini öğrenince bizim gibi siz de iliklerinize dek ürperirsiniz.

 ‘ÖLÜMÜNE’ GAZETECİLİK

Gogol’ün “Palto”sundan bile çok iç kanatan; üstelik yaşanmış, yaşamakta olduğumuz, daha ne kadar yaşayacağımızı da bilemediğimiz ‘kara mizah’ öykülerinden yalnızca biri, Kadri Gürsel’inki.

MS hastası Hüsnü Mahalli; kalp ameliyatı geçiren Hakan Kara; felç riski altında olan, dört kez hastaneye götürülen ama dördünde de saatlerce bekletilip doktoru göremeyen Aslı Erdoğan; her gün kullanması gereken ilaçlara bir haftalık gecikmeyle ulaşabilen yaşlı gazeteci – yazarlar

Dostoyevski,”Biz Rus edebiyatçıları, Gogol’ün Palto’sundan çıktık.” demişti.

Aydın kıyımının 2016’daki simge adlarından, ‘muhalif kalem’ olmaktan başka hiçbir suçu (!) bulunmayan Kadri Gürsel’in paltosundan da yeni Sedat Simavi’ler, Abdi İpekçi’ler, Uğur Mumcu’lar… çıkar mı?

‘Kahramanları tarihin yarattığı’ tezi doğruysa ve de ülkemizin bu baş aşağı gidişi neredeyse her gün hızlanarak sürdükçe çıkacaktır!

MEHMETÇİK DE DONUYOR

Muhalefetin ‘iktidara yamanmış’ hâli MHP. Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, ‘doğrucu Davut’ olduğu için bu partinin ihraç edilenlerinden. En ağır yaralara ısrarla parmak basıyor.

Özdağ, TBMM’deki basın toplantısında, Fırat Kalkanı Harekâtı‘na katılan askerî birliklerin, kendi deyişiyle ‘sıkıntılarını’ açıkladı. Suriye’de savaşan Mehmetçiklerimize hâlâ kışlık çadır ve taşınabilir ısıtıcı verilmediğini bildirdi.

Özdağ, “Kilis’te devlet hastanesine yaralı olarak gelen askerlerimiz, kendi ceplerinden aldıkları gıdalarla karınlarını doyurduklarını söylediler. Bunlar kolay kolay şikâyet etmezler. TSK’nın bu imkânı olduğunu biliyorum. Kuzey Irak’a operasyon yapan komandoya sıcak hamburger servisi yapılırdı helikopterle. Burada bir sıkıntı var…” dedi.

İşte, ateşe atılan aslanlarımız ve onların ‘yüreği yangın yeri’ aileleri için taşınmaz bir kahır yükü daha.

Gel de 2017’yi kutla!

GRAM GRAM ‘EPİGRAM’

Soğan ağlaması / Değil seninki / Şehit anası / Al kanınla yoğrulu / Anadolu / Suriye cehennemi / Cabası!