Bofa Balıkları

Doğa, en iyi öğretmen. Bilim insanlarının, birini çözer çözmez yenisiyle karşılaşıp iştahını biraz daha kabartan kurallarla yönetiliyor. Bağımsız görünen varlıklar arasında gizemli ilişkiler ve onlardan alacağımız yaşamsal dersler var.

360 TV’de, 27 Mart günü “Arkadaşım Tilki” adlı bir film yayımlandı. Film, sevgi dolu ve cesur bir kız çocuğunun, kurtların saldırısından kurtardığı tilki yavrusuyla dostluğunu anlatıyor. Bir gün kızın oyun amaçlı da olsa bağladığı yavru, çılgına dönüp ipini kopararak kaçıyor. Sonra benzer bir hata daha yapıp odaya kapattığı hayvan, bu kez pencereden aşağıya atlayınca ölüyor.

Hayvansever kız, yıllar sonra bu olayı oğluna anlatırken şöyle diyor:

– Onu ‘bağlamak’la, sevgiyle yanımda tutmaya çalışmanın çok farklı şeyler olduğunu anlayamamıştım!

 

DEĞİŞİK ÖZGÜRLÜK ANLAYIŞI

 

Canlıların özgürlük gereksinimi, beslenme ve barınmanın bile önüne geçebiliyor. Bir ‘sosyal hayvan’ olan insan için de…

Türk halkının ‘kahredici’ çoğunluğu ise değişik bir özgürlük, bağımsızlık, bağlantısızlık anlayışına sahip. Bu kavramlardan, Can Dündar ve Erdem Gül’e destek için mahkemeye gelen yabancı diplomatlara, Sayın Cumhurbaşkanımızca gösterilen tepkiyi mi anlıyorlar?

“Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Diplomasinin de bir edebi var, adabı var. Burası senin ülken değil, Türkiye!”

Dündar ve Gül davasında asıl söz konusu olanın bu iki meslektaşımız değil, küreselleşen dünyada ileri Batı insanlarının ortak değeri “düşünce ve anlatım özgürlüğü”, özelde de “Türk halkının haber alma özgürlüğü” olduğunun hâlâ ayırdına varılamadı mı?

.

YEDİ DELİKLİ TOKMAK

Doğadan örnekle başladık, güncel bir doğa haberiyle devam edelim:

ABD’nin New Jersey kenti halkını, karasularındaki “bofa balığı” artışı dehşete düşürmüş.

Bofa balığını ilk kez Murakami’nin bir öykü kitabında okumuştuk. Çenesi olmayan bofa, vantuzuyla kayalara tutunup bir deniz bitkisi gibi salınıyor. Üzerinden yağlı bir alabalık geçerken de vantuzuyla yapışıp onu korkunç acılar içinde kıvrandırarak santim santim yiyor!

Bofanın gövdesinin bir yanında sıralı yedi deliği var. Şu bilmecedeki gibi:

Yedi delikli tokmak, bunu bilmeyen ahmak!

Metafor yaparak söyleyelim:

Karanlık sularda pusuya yatıp tarihsel fırsatı yakalar yakalamaz; laiklik, özgürlük, akıl – bilim – insan hakları ve evrensel hukuk sularındaki semiz alabalıkları, dayanılmaz acılar çektirerek santim santim mideye indirmeye kararlı bofa balıklarına daha fazla göz yumulmamalı.

Yanlış anlaşılmasın; New Jersey halkı tarafından!

.

GRAM GRAM ‘EPİGRAM’

Takke düştü tekkede

Tacizci yatağı vakfı

Bakan korudu dakkada!