Baş 'Dil'le Tartılır -9

Türkiye’nin dört bir yanındaki tarım ve orman alanlarından yükselen çığlıkların ardı arkası kesilmiyor. Son olarak İzmir’in Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçede 17 – 19 Kasım arasında düzenlenen 18. Geleneksel Mandalina Şenliği’nde isyanını dile getirdi.

Seferihisar’dan, CNN Türk’ün canlı yayınına bağlanan kadın muhabir, şu ilginç sunuşla söze girdi:

– Neşeli bir şenlik, eğlenceli bir şenlik!

Hemen ardından, muhabirin mikrofonunu yönelttiği Başkan Soyer, “Evet…” deyip meslektaşımızın veciz (!) sözlerini gülümseyerek yineledikten sonra ekledi:

– Ama, bir de çığlığımız var… 

YİNE YEŞİL KIYIM

Seferihisar’ın, kendine özgü hoş kokusu ve tadı, ince kabuğuyla eşsiz bir mandalina türü olan ‘satsuma’ ekili alanları yapılaşmaya açılıyordu. Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulları, bölgede SİT derecelerini değiştirmişti. Ayrıca, Orman ve Su İşleri Bakanlığı da orman alanlarındaki yapılaşma izninin kapsamını genişletmişti. (Orman Mühendisleri Odası İzmir Şubesine göre, son 10 yılda İzmir’in yok edilen orman toplamı, ’15 bin stadyum’ büyüklüğünde.) Bölge, maden arama sahaları; kömür, kum, kireç, çakıl ocaklarıyla tıknefes edilirken kim takardı satsumayı!

BİBERONLU ZANLI!

Günümüz Türkiye’sinin yeşil kıyımla atbaşı süren bir başka acı gerçeği de hiç kuşkusuz, aydın kıyımı. Örneğin, kimi muhalif gazetecilerin, uzun yıllar FETÖ’ye karşı savaşım vermiş oldukları hâlde içine atıldıkları ‘FETÖ sepeti’nden bir türlü çıkarılmamaları. 1950’lerin ABD’sinde birçok masum insanın yaşamını karartan senatör McCarthy öncülüğündeki ‘komünist avı’na benziyor. TRT Haber ekranına 17 Kasım günü atılan şu trajikomik başlık (KJ), ‘av’ın vardığı noktayı gösteriyordu sanki:

“Edirne’de sınırı geçmek isteyen FETÖ şüphelisi 3’ü çocuk 7 kişi yakalandı”

Haberde göremedik; üç şüphelinin suç delili olabilecek ‘biberon ve oyuncakları’ da gözaltına alınmış mıydı?..

MARAŞ’IN BELLEĞİ OĞUZ PAKÖZ

Kahramanmaraş’ta, iki ayda bir yayımlanan yazın dergisi “Alkış”ın kurucusu Dr. Oğuz Paköz, çevresine ışık saçan bir bilge kişi. Sayısını artık unuttuğumuz kitaplarına yenisini ekledi: “Maraş Senin Nazın Var”. Yine pırıl pırıl, akıcı bir Türkçe ile kentin tarihinden kültürüne, anıtsal yapılarından renkli kişiliklerine değin geniş bir alanda bilgiler sunuyor. Bizim en çok ilgimizi çekenlerden biri, merkeze yakın bir köyde yaşayan Çakal Çakır’ın öyküsü oldu. Arkadaşı Eşkıya Erdem, Çakır’ın bayram öncesi ayakkabı satın almak için kente gideceğini öğrenince ne dese beğenirsiniz: “Yahu arkadaş! Hem cumaları namaz kılacaksın hem de ayakkabıya para vereceksin. Yazıklar olsun sana!”

Dr. Paköz’ün, -dinibütün yurttaşlarımızı ‘tenzih ederek’ aktardığımız bu öyküdeki gibi- yer yer Aziz Nesin tadı veren kitabını, Alkış’ın e- posta adresinden isteyebilirsiniz:

alkisdergisi@yahoo.com

GRAM GRAM ‘EPİGRAM’

Denize döktüğü / Yedi düvelin / Ata Türkiye’sinden / Öç alma hayalleri / Suya düşmemiş meğer / Isındıkça suları / Daha bir köpüren / ‘Dahili bedhahlar’ da / Sanıyorlar ki ulusumuz / NATO kafa / NATO mermer!