Bandırma Günlüğü

Bandırma’da şafak vakti.

Güneş doğdu doğacak.

Denize yakın bir otelin, körfezi alabildiğine geniş açıyla kuş bakışı gören aşevindeyiz.

Körfez, gökyüzü atlasına kristal aynasını tutmuş; beyaz bulutlar, suyun açıklı koyulu tonlardaki mavi katmanlarıyla oynaşıyor.

Kıyıdaki balıkhanenin çatısı, sabah ‘nevale’sini bekleyen martı sürüsünün beyaz örtüsüyle silme kaplı.

Derken ansızın, ‘kapkara’ bir bale gösterisi başlıyor! Mahşerî kalabalık bir karga sürüsü, doğanın eşsiz ‘koreografi’siyle iki koldan topluca süzülüp sanki kuşatıyor balıkhane sakini martıları; karadan ve denizden…

Bu arada, dünyanın en çirkin sesli korosu olarak gözdağını pekiştirmeye çalışıyorlar.

Ama, boşuna çaba; martılar tınmıyor bile.

Kargalar, sonunda ‘geldikleri gibi gidiyor’!

Bu ‘gösteri’den kısa süre sonra, değerli yazar Feyza Hepçilingirler onurlandırıyor kahvaltı masamızı.

– Baleyi kaçırdınız, diyoruz. Martıların, karga sürüsüne nasıl pabuç bırakmadığını anlatıyoruz Feyza Hanım’a.

Yanıt, beklediğimiz gibi:

– Elbette, deniz martıların!

SÖYLEŞİYE SICAK İLGİ

Geçen çarşamba gecesi ve perşembe günü, Bandırma’daydık.

Bandırma Gazeteciler Cemiyeti ile On Yedi Eylül Üniversitesinin düzenlediği Türkçe söyleşisine, Feyza Hepçilingirler ile birlikte konuşmacı olarak katıldık. Sayın Hepçilingirler, dilimizin sorunlarına ilişkin engin bilgi ve deneyimlerini aktardı; ‘toplumumuzdaki şiddetin iletişimsizlikten, kendini anlatamamaktan kaynaklandığını’ belirtti.

Biz de ‘düşünen toplum’ olabilmek hâttâ ‘dünya barışına katkıda bulunabilmek’ için ‘edebiyat okuru olma’ gereğine dikkat çektik.

Genç ve dinamik Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir başta olmak üzere, öğretim üyeleri, öğrenciler, söyleşiye sıcak ilgi gösterdiler. Umarız, yararlı olmuşuzdur.

ÖNDER BALIKÇI’YA ÖZEL TEŞEKKÜR

Bandırma Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaan Bingül ve çalışma arkadaşlarının yanı sıra, söyleşinin düzenlenmesine öncülük eden meslektaşımız “Bandırma’nın güleryüzü” Önder Balıkçı dostumuza özel teşekkür borcumuz var. Bizimle çok yakından ilgilendi. ‘Hayvan ırklarının ıslahı’ için bilimsel çalışmalar yapılan Koyunculuk Araştırma Enstitüsüne götürdü  bizi. Enstitünün çalışkan Müdürü Deniz Soysal’la tanıştırdı. Ardından, Bandırma Arkeoloji Müzesinin bilgili, zarif Müdür Vekili Zeliha Doğan’ın kılavuzluğunda Kyzikos uygarlığına ilişkin buluntuları inceledik.

Bandırma gezimizin tadına doyamadık.

GRAM GRAM ‘EPİGRAM’

Biraz Mustafa Kemal… / Biraz Hacı Bektaş Veli’ydin / İnsanlık onurunun Fidel’iydin / Direnişçi yüreklerde ruhun ölümsüz Castro!